Dziennik Kalorii Logo

Czy chude jest piękne?


Można by stwierdzić, że to kwestia gustu i tylko jego, jednak w każdej społeczności istnieją różne kanony piękna, często są one uwarunkowane sytuacja czy rozwojem danej cywilizacji. Żeby nie być gołosłownym wybierzmy się w podroż po kilku odległych od siebie krajach.

Jak Japończycy postrzegają otyłość ?

Japońska dieta Dla wielu osób szczególnie z naszej części świata może to być jedna z najbardziej niezwykłych rzeczy z jaką się tam spotkają, Japończycy wręcz kultywują szczupłość, taką jaką większość europejczyków uzna za chorobliwą, mimo że to w Japonii średnio żyje się 82,02 lat, a u nas 77,97. Różnica może nie tak wielka ale jeśli spojrzymy na to że Japończycy mają 2 lokatę na świcie, a my jesteśmy za 1/3 państw na świecie, to jednak chyba oni mają rację w kwestii doboru diety.
Co jednak dokładnie oznacza u nich posiadanie poprawnej wagi?
"Jedna z moich przyjaciółek stwierdziła, że waga powinna wynosić około 45 kg.", to cytat jednej z japonek, może wydać się to dla wielu drastyczne, a wręcz nie osiągalne, a dla nich to dopiero waga normalna, należy jednak mieć na uwadze że ich wzrost jest około 10cm mniejszy. Uważasz, że wypowiedź jednej osoby jest nieważna, to co powiesz na to, że Firmy w Japonii płacą karę jeśli ich pracownik (po 40) przekroczy dopuszczalne limity. Dopuszczalny obwód tali dla facetów to 85cm, dla kobiet jest nieco mniej rygorystyczny i wynosi 90cm, sam sposób mierzenia talii jest chyba najbardziej sprawiedliwy, bo nie dyskwalifikują osób umięśnionych, krytykuje tylko za zbyt znaczą obecność tłuszczu w organizmie. Wydaje się, że limity nie wymagają szczupłej figury od osób od 40-70 roku życia, kara za przekroczenie limitu, to opłacane o 10% większej składki za pracownika, dlatego japońskie firmy wysyłają swoim pracowników na specjalne obozy pomagające im wrócić do poprawnej wagi.
Ważny jest też ich stosunek do mówienia o czyjejś wadze, usłyszenie od kogoś że jest się za grubym od kogokolwiek od przyjaciółki, dziewczyny, chłopaka nie jest niczym obraźliwym. Japończycy potrafią prawie non stop wytykać swoim partnerką ich wagę i jest odbierane bardziej jako troską o drugą osobę.

Mauretania jako przeciwieństwo Japonii

Otyła Kobieta W kraju leżącym na północno zachodnim brzegu w Afryce otyłość to symbol statusu społecznego, który zapewnia bogactwo, luksus i prestiż. O ile w wielu krajach słabo rozwiniętych nękanych głodem, posiadanie tłuszczu jest czasami uznawane za zaletę, to Mauretania przeholowała i w tą stronę. Ze względu na mocno zakorzeniony system patriarchalny, najgorzej widzie się dziewczynką i nastolatką, które żeby zyskać na walorach fizycznych są przekarmiane. Już od 8 roku życia karmi się na silę, a to dopiero przedsmak tego co czego je przyszłości jak nieco podrosną, do wieku w jakim będą mogły zostać wydane za maż, a wiek ten w Afryce jest bardzo niski, rodzice wysyłają swoje córki na pustynie gdzie te muszą spożywać specjalną dietę która wynosi ponad 15 tysięcy kalorii ! Żeby uzyskać takie spożycie na śniadanie jedzą bułkę tartą, która jest cała przesiąknięta oliwą z oliwek, gdyby tego było mało popijają ją kalorycznym wielbłądzim mlekiem, a to dopiero przedsmak tego co je w następnych godzinach dnia, w których niemal cały czas muszą jeść różnego rodzaju kasze, pieczywa, figi i inne wysoko kaloryczne potrawy.
Spożywanie tak wielkiej ilości kalorii pozwala na przytycie ponad kilograma na dzień, przy niskim wysiłku fizycznym możemy sobie wyobrazić jak takie coś rujnuje zdrowie tym biednym dziewczyną.
Ale to dopiero zarys tego kraju, później kobiety już w dorosłym życiu również katują siebie by przypodobać się płci przeciwnej, robiąc to w bardziej tragiczny sposób - przyjmując zwierzęce hormony wzrostu, po których jednym z wielu skutków ubocznych jest choćby bezpłodność.

A jak jest u nas

Na pewno znacznie bliżej nam do Japonii niż do krajów afrykańskich, może ze względu na nasza kulturę nadwagi sobie raczej nie wytykamy, ale coraz więcej krajów europejskich zaczyna karać ludzi za zbyt znaczą wagę, szczególnie za zaniedbywanie dzieci i poprzez nieupilnowanie ich diety lub co gorsza celowe utuczenie. Projektanci nie zrezygnują ze szczupłych modelek o ile nie zakaże im tego prawo, a dla wielu naszych facetów nawet anorektyczna budowa ciała będzie ideałem, jednak ilu Polaków tyle zdań, a nawet więcej. Co do zdrowotnej prawidłowej wagi radzimy skorzystać z naszych kalkulatorów, ponieważ dla każdej osoby są to rożne wartości. Wraz z cywilizacją wartość idealnej wagi według kultury będzie spadać, nie oszukujmy się nie potrzebujmy gromadzić żywności bo głód nam nie doskwiera, a pracy fizycznej będzie coraz mniej, aż w końcu zaniknie, dlatego warto zadbać o siebie !
 
Powrót do Strony głównej