Dziennik Kalorii Logo

Głodówka


Woda Głodówka to temat, który budzi wiele emocji, jedni je kochają, inni szczerze potępiają. Polega ona na zaprzestaniu jedzenia na określony okres czasu, mając na celu oczyszczenie lub uzdrowienie organizmu oraz utratę wagi. Opinie co do wpływu głodówki na organizm są podzielone. Jej zwolennicy uważają, że świetnie oczyszcza organizm, reguluje przemiane materii oraz potrafi wyleczyć organizm z rozmaitych chorób. Jej przeciwnicy apelują,że spowalnia metabolizm, wbrew pozorom nie spala tłuszczu, powoduje zaburzenia układu nerwowego i powoduje odkładanie zapasów przez organizm. Jak jest naprawdę? Osoby, które pragną utracić wagę powinny zapomnieć o głodówkach. Mimo spadających kilogramów, nie spalamy tłuszczu a wszystko co straciliśmy wraca z nadwyżką po zakończeniu postu.Po kilku dniach od rozpoczęcia głodowania nasz organizm zaczyna spalać mięśnie. Ponadto głódówka rozregulowuje nasz metabolizm przez co kolejna próba odchudzania będzie mniej efektywna. Przepisem na osiagniecie celu jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna, a nie katorżniczy post.
Zwolennicy poszczenia twierdzą, że głodówka oczyszcza organizm. Niestety nie zostało to potwierdzone! Co więcej istnieją badania, że głodówka przyczynia się do powstawania szkodliwych związków w organiźmie. Podczas głodówki czujemy się zmęczeni, bez życia, a wyglądem przypominamy bohatera filmów grozy. Głodówka osłabia wszystkie narządy wewnętrzne. Mitem jest stwierdzenie, że poszczenie wzmacnia organizm, nie oczyszcza także organizmu z toksyn.
w takim razie w jaki sposób odtruć nasz organizm?
DIETA WARZYWNO-OWOCOWA
Można stosować ją maksymalnie 10 dni. Tydzień przed należy zaprzestać spożywania alkoholu, kawy, herbaty, słodyczy i czerwonego mięsa. Dieta ta polega na spożywaniu tylko i wyłącznie warzyw i owoców oraz piciu wody mineralnej.
DIETA SOKOWA*
Dieta ma dwa warianty:
I-przez 3 dni spożywamy szklankę soku, 5 razy dziennie w ramach posiłków II-przez 14 dni jemy lekkostrawne posiłki i pijemy do 1 litra soków
*soki świeżo wyciśnięte,bez cukru
DIETA CYTRYNOWA
Przez 7 dni spożywaj lekkostrawne posiłki a między nimi pij rozpcięczony wodą sok wyciśnięty z 2–3 cytryn.
DIETA ZBOŻOWA
Polega na spożywaniu przez 12 dni gotowanych ziaren pszenicy lub dzikiego ryżu oraz piciu herbat ziołowych. Dieta jest bezpieczna dla organizmu.
DIETA OWSIANA
Dietę można stosować od 1 do 3 dni. Należy przygotować każdego dnia owsiankę i podzieleniu jej na odpowiednia ilość porcji. Należy użyć 7 łyżek płatków na 2 litry odtłuszczonego mleka i podzielić na 5 porcji.
Ponadto warto także pić szklankę wody z wyciśniętą cytryną na czczo. Działanie odtruwające ma także zielona herbata, która także zapobiega nowotworom, przyspiesza wydalanie toksyn oraz przyśpiesza przemianę materii. Odważni mogą także sięgnąć po ocet jabłkowy, który Kleopatra stosowała przed wielkimi ucztami. Przyśpiesza on trawienie, usuwa toksyny oraz przyśpiesza metabolizm.
Zapomnijmy o głodówkach i zacznijmy mądrze się odżywiać. Głodzenie się nie sprawi,że schudniemy. Dzięki systematyczności otrzymamy pożądane efekty a nasz organizm nam podziękuje. Złotym środkiem jest zdrowy rozsądek. Nie stosujmy diet, które sprawiają,że czujemy się źle. Odżywianie ma być jednocześnie zdrowe i przyjemne. Poszczenie nie tylko osłabia nasz organizm, ale także wysysa z nas chęć do życia. Dbajmy o swoje zdrowie. Pamiętajmy,że jesteśmy tym co jemy!
 
Powrót do Strony głównej