Dziennik Kalorii Logo

Badminton - najprzyjemniejszy sposób na odchudzanie !


Badminton - najprzyjemniejszy sposób na odchudzanieZnaczna ilość osób kojarzy badminton wyłącznie z zabawą, najczęściej taka wakacyjną, beztroską.
Niestety niewielka ilość ludzi zdaje sobie sprawę, że jest to najszybszy sport, w jakim korzysta się z rakiety.
Podczas profesjonalnych rozgrywek, wymiany lotki między graczami, następują średnio co 0.7 sekundy, to ponad dwa razy szybciej niż w tenisie! Gra poprawią nasze zdolności manualne, czy koordynacji psychoruchowej.

Odbijanie lotki w prawdziwym badmintonie nie polega na pustym odbijaniu kometki przez całe grę tak samo od góry, jeśli dodamy nutę rywalizacji, zrozumiemy że ważne są umiejętności serwowania, czy odbicia z każdej pozycji, ponieważ gamma rodzai uderzeń nie ustępuje tenisowi i tak samo ważne są: rotacja, precyzja czy prędkość, która niedawno została pobita przez Tan Boon Heong'a i wynosi 493 km/h!

Niestety, żeby móc zasmakować ducha prawdziwej rywalizacji w badmintonie potrzebujemy dobrze wymierzonego, zaznaczonego boiska jak również i dedykowanej siatki, niestety nad jeziorem czy podobnym mu miejscu w większości przypadków nie jesteśmy w stanie tego zapewnić. Zawsze jednak możemy wytyczyć sobie linie i postawić siatkę np na ogrodzie, tutaj jednak również same warunki atmosferyczne takie jak wiatr czy zimno, mogą popsuć zabawę. Najpewniejszym sposobem jest granie w zamkniętych salach, w każdym dużym mieście znajdziemy ośrodek rekreacyjno-sportowy jaki zapewni nam profesjonalny sprzęt i opiekę trenera. Jednak meritum takiego sposobu gry zważając na temat artykułu, będę korzyści z intensywnego ćwiczenia większość partii mięśniowych naszego ciała.

Grając, nie stoimy wyprostowani, ponieważ w takiej pozycji czas naszej reakcji jest opóźniony, nasza postawa jest zgięta, razem z naszymi kolanami, przez co nasze uda, mięśnie pośladków i łydki są nieustannie napięte. Lotkę musimy uderzać z dużą siłą szczególnie podczas serwowania, przez co intensywnie ćwiczymy ramiona i tricepsy, niestety nie osiągniemy dla obu rąk równoważnego obciążenia, jakie możemy uzyskać na siłowni. Grając na punkty nie odbijamy w przeciwnika, tylko na skrajne części kortu, tak by przeciwnik nie zdołał odbić, dlatego musimy biegać po całym boisku, skakać, a nawet się rzucać, przez co nieustanie jesteśmy w intensywnym ruchu. Dzięki tak szybkiemu przemieszczaniu się ćwiczymy nieprzerwanie mięśnie brzucha i pleców, które koordynują prace naszego ciała.

Przy intensywnej grze, z dobrze dobranym przecinkiem, poczuciem ducha walki i przede wszystkim kondycją, którą ten sport mocno poprawią, będziemy mogli bez problemu spalić ponad 800 kcal/h, a to ponad 2 razy więcej niż podczas monotonnego odbijania. Gra się przyjemnie często na świeżym powietrzu, czy ogrodowym zaciszu i spala ponad 1000 kcal podczas dłuższego meczyku, jaki można rozgrywać codziennie, nie nudząc się, reasumując czego chcieć więcej?

Koszt zestawu dobrych paletek, zapasu profesjonalnych lotek, których jakość jest nawet ważniejsza niż paletek, to koszt mniejszy niż 200 pln, jeśli doliczmy do tego komfortowe przenośne wymiarowe linie(konstrukcje) dla kortu + siatkę zmieścimy się spokojnie w 400 pln, nie są to koszty małe, jednak dużo mnijże niż wydatki na inne dyscypliny, a własny sprzęt będziemy mieli na lata.
 
Powrót do Strony głównej